ГРВІ (гостра респіраторна вірусна інфекція)

- група захворювань, що розвинулися в результаті проникнення в організм патогенної мікрофлори.


Сюди входять такі патології як:

парагрип

грип

риновірусна та аденовірусна інфекція


Якщо розвивається ГРВІ, симптоми проявляються в основному з боку органів дихання. Як правило, присутня закладеність носа, біль у горлі, першіння, кашель. Інші симптоми ГРВІ - підвищення температури тіла, озноб, погіршення загального самопочуття.

Таке захворювання може розвиватися як у дорослих, так і у дітей. Що ж робити при появі перших симптомів інфекції? Щоб уникнути небажаних наслідків і досягти швидкого одужання, слід звернутися до лікаря для розробки ефективної схеми лікування.

Як виявляються перші симптоми ГРВІ?

Клінічна картина залежить від того, який саме вірус проник в організм хворого.


Перші симптоми ГРВІ можуть бути наступними:


слабкість, підвищена втомлюваність

відчуття розбитості

головний біль

сонливість


Перші симптоми ГРВІ також можуть проявлятися першінням в горлі, сльозотеча, почервонінням кон'юнктиви, потім приєднується нежить, закладеність носа. При відсутності раннього лікування, симптоми при ГРВІ починають прогресувати і доповнюватися новими проявами, сприяючи ще більш вираженому погіршенню загального самопочуття.

Основні симптоми ГРВІ у дорослих

Захворювання розвивається досить швидко. Перші симптоми ГРВІ у дорослих можуть з'явитися через кілька годин після потрапляння вірусу в організм. Якщо відразу ж не приступити до терапевтичних заходів, клінічна картина буде наростати.

При розвитку ГРВІ у дорослих симптоми будуть наступними:

утруднене носове дихання

першіння і біль в горлі

головний біль

кашель

підвищення температури тіла

озноб, слабкість

ломота в тілі, м'язовий дискомфорт


Нудота, блювота, збільшення лімфовузлів, біль в животі, діарея також можуть свідчити про розвиток ГРВІ. Симптоми у дорослих такого характеру присутні на тлі інтоксикації організму продуктами життєдіяльності вірусу. При їх появі слід якомога швидше звернутися за медичною допомогою.

Що робити при появі перших симптомів ГРВІ?

Починати лікування слід при перших симптомах ГРВІ. Такий підхід дозволить якомога швидше позбутися від хвороби, уникнути її прогресування і розвитку можливих ускладнень.

Розробкою терапевтичної схеми повинен займатися фахівець, виходячи з клінічних проявів і загального стану здоров'я хворого.

З'явилися перші симптоми ГРВІ: що робити?


Лікування захворювання має на увазі:

дотримання постільного режиму

вживання великого об'єму рідини з метою виведення продуктів життєдіяльності мікроорганізмів і попередження зневоднення

медикаментозну терапію


При появі перших симптомів ГРВІ можуть використовуватися такі препарати:

противірусні

імуномодулюючі

жарознижуючі препарати - призначаються при підвищеній температурі

антисептичні розчини для полоскання горла

судинозвужувальні краплі - застосовуються при закладеності носа

відхаркувальні

антисептичні спреї для зрошення горла і усунення больового синдрому

знеболюючі - використовуються в разі вираженого головного або м'язового болю


Також для полоскання горла можна застосовувати відвари лікарських рослин - календули, шавлії, ромашки.

Використовувати антибіотики при ГРВІ слід тільки в разі приєднання бактеріальної мікрофлори. Їх призначенням (як і підбором ліків з інших категорій) займається виключно лікар після попереднього обстеження пацієнта.

Чи можливе самостійне лікування ГРВІ?

Якщо у вас присутні симптоми ГРВІ, лікування повинен призначати лікар, враховуючи тип вірусної інфекції. Тільки правильна терапія дозволить швидко відновити здоров'я і уникнути ускладнень з боку внутрішніх органів.


Самостійне лікування симптомів ГРВІ допустимо тільки до моменту прибуття лікаря з метою полегшення загального самопочуття. Можливе використання жарознижуючих засобів, антисептиків. Розробкою повноцінної лікувальної програми повинен займатися виключно медичний фахівець.

2.

Інкубаційний період - проміжок часу між проникненням патогенної мікрофлори в організм людини до моменту виникнення перших симптомів хвороби.


Інкубаційний період ГРВІ може тривати від кількох годин до 14 днів в залежності від стану імунітету хворого. Найчастіше при ГРВІ інкубаційний період становить 2-3 доби, після чого перетікає в стадію розпалу хвороби.


Скільки часу заразний дорослий або дитина при такій патології? Дане поняття означає період, під час якого хворий є джерелом патогенної мікрофлори і може заразити оточуючих.


Заразність при ГРВІ залежить від типу вірусного ураження. В одних випадках небезпека для оточуючих зникає вже через 2-3 дні після прояву клінічної картини, в інших пацієнт залишається заразним ще кілька днів після зникнення симптоматики.


Визначити, як довго протікає інкубаційний період ГРВІ допоможе лікар, виходячи з присутніх ознак хвороби, анамнезу і типу вірусної інфекції. У будь-якому випадку при розвитку такої патології слід обмежити контакт зі здоровими людьми, щоб уникнути поширення інфекції.


Який інкубаційний період різних видів ГРВІ?

Тривалість інкубаційного періоду залежить від двох чинників:

  • тип патогенного мікроорганізму
  • стан імунітету пацієнта

Інкубаційний період ГРВІ у дорослих визначається типом захворювання, так як дане поняття об'єднує групу патологій зі схожою симптоматикою:

ТИП інфекції

Інкубаційний період

грип

відрізняється швидко наростаючою клінікою, від моменту зараження до появи перших ознак хвороби проходить близько 12 години

парагрип

стадія інкубації займає приблизно 1-6 доби

риновірусна інфекція

від зараження до появи симптомів проходить не більше 7 діб, середня тривалість - 1-3 дні

аденовірусна інфекція

інкубаційний період при ГРВІ такого типу найбільш тривалий - 2-12 днів, середня тривалість - 5-7 діб

Важливо знати!

При деяких видах респіраторного захворювання заразний період настає ще до моменту появи перших симптомів. Тому в період епідемії краще уникнути контакту з великою кількістю людей.

Що значить період заразністі ГРВІ?

Період заразливості ГРВІ - часовий проміжок, при якому спостерігається виділення збудника з організму хворого. Тобто пацієнт стає джерелом вірусу, що викликав патологію і може передати його оточуючим.


При ГРВІ період заразністі визначається типом вірусної інфекції.


Також необхідно розуміти, що розвиток ГРВІ - не обов'язково наслідок контакту з носієм інфекції. Деякі види патології розвиваються при недотриманні правил гігієни або присутності негативних чинників, що пригнічують імунітет.


Що стосується конкретно ГРВІ, заразний період в середньому становить від 3-4 до 12 днів. У цей момент передача інфекції відбувається повітряно-крапельним шляхом. Деякі види збудників патології виділяються з організму пацієнта протягом декількох днів навіть після стихання симптоматики.

Скільки людина заразна при ГРВІ?

Часте питання, яке чують лікарі: скільки часу людина заразна при ГРВІ. Однозначної відповіді не існує. Скільки часу людина заразна при ГРВІ залежить від типу інфекції:

ТИП інфекції

Інкубаційний період

грип

вірус починає виділятися за 1-2 дня до закінчення інкубації, заразність - до 3-5 днів присутності симптоматики

парагрип

період зараження приблизно такий же як у грипу

аденовірусна інфекція

через високу стійкості мікроорганізмів хворий заразний протягом усього періоду

риновірусна інфекція

збудник виділяється весь період хвороби

При виникненні ГРВІ, як довго людина заразна лікар може сказати індивідуально.

Чи заразна людина після закінчення ГРВІ?

Скільки часу людина заразна після ГРВІ? Після стихання симптомів грипу і парагрипу ризик зараження відсутній.


Скільки заражений ГРВІ-хворий при виявленні аденовірусу? У цьому випадку період заразністі триває ще 3-4 доби з моменту стихання клінічних проявів хвороби.

За матеріалами : pharmaclinic.ua

Повернутися назад Опублікована: 03 грудня 2023 р.